Sparrow · versek · novellák · regények · firkák · publikációk · kapcsolat

Sparrow

Az 3rdő

Az 3rdő igen érdekes hely, egy hatékony energiatermelő és -felhasználó közösség. Talaját műpázsit borítja, melynek szálai egyenlő hosszúak mindenhol. A fűben kicsi napelembokrok tenyésznek, és gyűjtik magukba a napfényt, már amennyit a fák meghagynak nekik. Ők alkotják az 3rdő aljnövényzetét.

A fák többsége húszméteresre is megnő, lombjuk tökéletes gömb alakot formáz. Acélágaik végén tenyérnyi napelemek billegnek, kék téglalapok, melyek a fa energiaellátását biztosítják. A napelemek folyamatos töltés alatt tartják a fatörzs belsejében lévő hordónyi akkumulátort, amely a fa túlélését hivatott biztosítani éjszakánként, valamint a téli csökkentett energiafelvételi időszakban. A napelemek hónapokon keresztül táplálják a fát, de őszre általában elhasználódnak: ilyenkor a fa egyszerűen elhullajtja őket. A tönkrement napelemek összegyűlnek a pázsiton, de nem maradnak ott sokáig. A talajban lévő nanorobotok lebontják őket: műanyag részeik beépülnek a pázsitba, fémrészeiket pedig visszaszívják a fák. Amikor a pázsit műanyaghoz jut, megnövelheti a fűszálak méretét. A növekedést néha észre sem venni, mert az 3rdő nagy, és az építőanyag egyenlően oszlik el minden fűszál között.

Némelyik fatörzsön gombák telepednek meg: kéken világító lámpabúrák, melyek félig beleolvadtak a törzsbe. Hajlékony kábeleikkel befurakodnak a kéreg páncéllemezei alá, és megcsapolják a fa energiáját. Némelyik törzsön nyolc-tíz ilyen gombát is találunk. Az élősködők párzása szép látvány, érdemes megfigyelni. Amikor eljön az idő, minden gomba spórák tömkelegét bocsátja ki magából: kéken ragyogó pöttyök ezreit, melyek megtöltik a vaskos acéltörzsek közti levegőt. Közelről nézve látszik, hogy mindegyikük egy miniatűr helikopter kettős rotorral, amely lehetővé teszi a pontos manőverezést. A csapatot a legkisebb széllökés is kimozdítja becélzott pályájáról, de végül, ha szerencséjük van, mindannyian találnak maguknak gazdatestet. Amikor a spóra törzset ér, magnetikusan megtapad rajta. A fák már alkalmazkodtak hozzájuk: sűrűn váltogatják törzsük polaritását, hogy eltaszítsák maguktól az élősködőket. A modernebb gombák spórái viszont már új eszközt fejlesztettek ki ez ellen: amikor a fára tapadnak, pici csavart lőnek bele a kéregpáncélba, és odacsavarozzák magukat. Ezután - felhasználva azt a csekély energiatartalékot, amelyet magukkal vittek - pici tapogatókat növesztenek magukból, melyek befurakodnak a törzs acéllemezei alá, és rácsatlakoznak a fa energiavezetékeire. Ezután megindul az élősködők fejlődése.

A gombák szaporodását leszámítva nem túl mozgalmas az 3rdő élete. Egész nap csend van, semmi se mozdul, csak némi változatos frekvenciájú madárcsicsergés jelzi, hogy állatok is élnek itt. Az ágakon láthatjuk is a madarak színes kábelekbol font fészkeit, de ők maguk rendszerint nincsenek ott: legyekre, szúnyogokra, és egyéb bugokra vadásznak egész nap.

A növényevőket a nyulak képviselik: kicsi, fürge mozgású állatok, melyek a fejükből kinyúló hosszú mikrofonokkal a legkisebb neszt is érzékelik. Technikailag ők is élősködők: a bokrok energiájából élnek. Amikor egy nyúl akkumulátorának energiaszintje kritikus mértékűre csökken, odaugrál egy napelembokorhoz, és kitátja a száját. Szájából apró krokodilcsipesz bújik elő, és rácsukódik a kiválasztott napelem alatti vastag rézdrótra. Egyes bokrok már műanyag szigetelést növesztenek a drótjaik köré, de az újabb verziójú nyulak leblankolják őket.

Természetesen ragadozók is élnek az 3rdőben, így lesz teljes a tápláléklánc. A rókák a nyulakat vadásszák. Ez nagy kihívás a számukra, hiszen a nyulak hallása rendkívül kifinomult. Amikor a róka kiszemelt áldozata felé közeledik, leállítja a hűtőventilátorát, így csökkentve saját hangját. Ventilátor nélkül a róka hamar túlmelegszik, ezért gyorsan kell cselekednie. Egy-két hosszú ugrással utoléri és elkapja a nyulat, ezután visszakapcsolja hűtőrendszerét. Erős állkapcsával kitépi a nyúl torkának vezetékeit, amivel megszünteti a nyúl processzorának áramellátását. Az elalélt nyúl kész a fogyasztásra. A róka feltépi a nyúl hasát, és megeszi az akkumulátorát. Az akkumulátor energiatartalma a róka gyomrában áttöltődik a róka akkumulátorába. Ha a róka megsérült a vadászatban, olyankor a nyúl fémrészeiből is falatozik: így akár a róka leharapott farka is visszanőhet. A nyúltetem maradékát a róka otthagyja: a műanyag részeket a pázsit, a fémet a fák hasznosítják.

A nyulak egész évben, a rókák tavasszal szaporodnak. Amikor egy nőstény megérzi a párzási időszak eljövetelét, többet vadászik, és teleeszi magát fémmel és műanyaggal - ebből fogja összerakni az utódokat. A hím feladata ilyenkor a gyártáshoz szükséges többletenergia biztosítása. Mellső lábaival feláll a nőstény hátára, a hátsó lábai közti teleszkópos csatlakozót pedig rádugja a nőstény DC-IN bemenetére. A nőstény a lenyelt nyersanyagból kölyköket gyárt, a hím pedig ellátja ezt a "gyárat" energiával. A párzás órákig eltart, és mindkét szülő kimerülését eredményezi. Néhány napon belül meg is születnek a kisrókák, melyeket anyjuk kezdetben saját energiájával, később nyúlakkumulátorokkal táplál.

Érdemes tehát néha elhagyni a várost, mert csodákat láthatunk. Az 3rdő mindenkit szívesen lát. Ha csendben maradunk leshelyünkön, meghallgathatjuk a debuggerrigók változatos frekvenciájú trilláját, mely egyedülálló az egész világon. Esténként pedig minden elcsendesedik: a növények és az állatok nagy része készenléti állapotba kapcsol, kihunynak a fények, elhalkulnak a ventilátorok - elalszik az 3rdő.

(2007 június 13.)

© 2004- Nagy Zoltán
Minden jog fenntartva.